Last MSRP ฿5,500,000
Mercedes-Benz SL 500 SL (1986-1989) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 4973 cc |
| แรงม้า / Power | 245 hp |
| แรงบิด / Torque | 405 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 225 km/h |
| 0-100 km/h | 7.3 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1640 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 6.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4390 x 1790 x 1300 mm |
| ราคา / Price | ฿5,500,000 |