Last MSRP ฿10,000,000
Mercedes-Benz SL 500 SL (1990-1993) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 4973 cc |
| แรงม้า / Power | 326 hp |
| แรงบิด / Torque | 450 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 6.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1860 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 6 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4470 x 1810 x 1290 mm |
| ราคา / Price | ฿10,000,000 |