Last MSRP ฿6,000,000
Mercedes-Benz SL 560 SL (1986-1989) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 5547 cc |
| แรงม้า / Power | 230 hp |
| แรงบิด / Torque | 389 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 220 km/h |
| 0-100 km/h | 7.7 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1700 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 6 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4580 x 1790 x 1300 mm |
| ราคา / Price | ฿6,000,000 |