Last MSRP ฿11,000,000
Mercedes-Benz SL SL 350 (2002-2005) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3724 cc |
| แรงม้า / Power | 245 hp |
| แรงบิด / Torque | 350 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 7.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1810 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 8 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4535 x 1820 x 1295 mm |
| ราคา / Price | ฿11,000,000 |