Last MSRP ฿11,500,000
Mercedes-Benz SL SL 350 (facelift) (2006-2008) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3498 cc |
| แรงม้า / Power | 272 hp |
| แรงบิด / Torque | 350 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 6.6 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1825 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 8.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4535 x 1820 x 1295 mm |
| ราคา / Price | ฿11,500,000 |