Last MSRP ฿13,000,000
Mercedes-Benz SL SL 500 (facelift) (2016-2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 4663 cc |
| แรงม้า / Power | 455 hp |
| แรงบิด / Torque | 700 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 4.3 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1795 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 10.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4631 x 1877 x 1315 mm |
| ราคา / Price | ฿13,000,000 |