Starting from ฿14,000,000
Mercedes-Benz AMG SL 55 (R230) SL 55 AMG (2005-2008) — Full specs, price from ฿14,000,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 5439 cc |
| แรงม้า / Power | 500 hp |
| แรงบิด / Torque | 700 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1550 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 7.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5200 x 1900 x 1500 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3160 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 500 kg |
| ราคา / Price | ฿14,000,000 |