Last MSRP ฿21,000,000
Mercedes-Benz SL SL 63 AMG (2008-2011) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 6208 cc |
| แรงม้า / Power | 525 hp |
| แรงบิด / Torque | 630 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AMT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 4.6 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1910 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 6 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4560 x 1830 x 1290 mm |
| ราคา / Price | ฿21,000,000 |