Last MSRP ฿4,990,000
Mercedes-Benz SLC AMG SLC 43 (2016-2019) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2996 cc |
| แรงม้า / Power | 367 hp |
| แรงบิด / Torque | 520 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 4.7 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1595 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 13 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4143 x 1820 x 1302 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2430 mm |
| ราคา / Price | ฿4,990,000 |