Last MSRP ฿3,900,000
Mercedes-Benz SLK SLK 200 Kompressor (2004-2011) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1796 cc |
| แรงม้า / Power | 163 hp |
| แรงบิด / Torque | 240 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 223 km/h |
| 0-100 km/h | 7.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1485 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 12.1 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4082 x 1777 x 1296 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2430 mm |
| ราคา / Price | ฿3,900,000 |