Mercedes-Benz SLK SLK 320 (2000-2004) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3199 cc |
| แรงม้า / Power | 218 hp |
| แรงบิด / Torque | 310 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 245 km/h |
| 0-100 km/h | 6.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1445 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 9.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4010 x 1715 x 1280 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2400 mm |