Last MSRP ฿4,790,000
Mercedes-Benz SLK SLK 350 BlueEFFICIENCY (2011-2016) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3498 cc |
| แรงม้า / Power | 306 hp |
| แรงบิด / Torque | 370 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 5.6 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1540 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 13.9 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4134 x 1810 x 1301 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2430 mm |
| ราคา / Price | ฿4,790,000 |