Starting from ฿50,000,000
Mercedes-Benz SLR McLaren SLR McLaren (2005-2009) — Full specs, price from ฿50,000,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 5439 cc |
| แรงม้า / Power | 626 hp |
| แรงบิด / Torque | 780 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 315 km/h |
| 0-100 km/h | 3.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1550 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 11.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4656 x 1908 x 1261 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2700 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 500 kg |
| ราคา / Price | ฿50,000,000 |