Last MSRP ฿2,990,000
Mercedes-Benz Sprinter 319 CDI VIP Van (2006-2018) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2987 cc |
| แรงม้า / Power | 190 hp |
| แรงบิด / Torque | 440 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 160 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 2300 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 11 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 9 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5910 x 1990 x 2680 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3665 mm |
| ราคา / Price | ฿2,990,000 |