Last MSRP ฿7,000,000
Mercedes-Benz Tourismo OC 500 RF 2542 (3-axle) (2005-2018) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 11967 cc |
| แรงม้า / Power | 420 hp |
| แรงบิด / Torque | 1900 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 100 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 11250 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 59 |
| ประตู / Doors | 1 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 3.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 13800 x 2550 x 3680 mm |
| ราคา / Price | ฿7,000,000 |