Mercedes-Benz Unimog U1300L (435 Series) (1985-2002) — Full specs, price, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 5958 cc |
| แรงม้า / Power | 130 hp |
| แรงบิด / Torque | 383 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 110 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 3375 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 4.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5540 x 2140 x 2680 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3250 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 3660 kg |