Starting from ฿8,000,000
Mercedes-Benz Unimog U400 (405 Series) (2000-2013) — Full specs, price from ฿8,000,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 4801 cc |
| แรงม้า / Power | 231 hp |
| แรงบิด / Torque | 810 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AMT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 110 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 7200 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5300 x 2390 x 2850 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3000 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 7600 kg |
| ราคา / Price | ฿8,000,000 |