Mercedes-Benz W123 300 D (1976-1979) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2998 cc |
| แรงม้า / Power | 88 hp |
| แรงบิด / Torque | 172 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 1475 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4725 x 1786 x 1438 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2795 mm |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿200,000 - ฿400,000 |