Starting from ฿771,000
MG EP Plus (2021) — Full specs, price from ฿771,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 163 hp |
| แรงบิด / Torque | 260 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 50.3 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 380 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 80 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| 0-100 km/h | 8.3 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1550 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4544 x 1818 x 1543 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2665 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 464 L |
| ราคา / Price | ฿771,000 |