Last MSRP ฿589,000
MG Extender Grand D 2.0 D 6AT (Chassis Cab) (2019-2022) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1999 cc |
| แรงม้า / Power | 161 hp |
| แรงบิด / Torque | 375 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 175 km/h |
| 0-100 km/h | 10.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1600 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 12.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5100 x 1800 x 1750 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3000 mm |
| ราคา / Price | ฿589,000 |