Last MSRP ฿1,019,000
MG HS 1.5L Turbo D (2019-2021) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1490 cc |
| แรงม้า / Power | 162 hp |
| แรงบิด / Torque | 250 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 190 km/h |
| 0-100 km/h | 9.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1530 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 13 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4574 x 1876 x 1664 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2720 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 463 L |
| ราคา / Price | ฿1,019,000 |