Last MSRP ฿1,299,000
MG HS e-HS PHEV D (2022) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1490 cc |
| แรงม้า / Power | 284 hp |
| แรงบิด / Torque | 480 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AMT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 16.6 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 67 km |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 190 km/h |
| 0-100 km/h | 9.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1770 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 50 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4610 x 1876 x 1685 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2720 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 463 L |
| ราคา / Price | ฿1,299,000 |