Last MSRP ฿518,000
MG MG3 1.5L C (2018-2026) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1498 cc |
| แรงม้า / Power | 112 hp |
| แรงบิด / Torque | 150 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 175 km/h |
| 0-100 km/h | 11 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1200 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4055 x 1729 x 1521 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2520 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 285 L |
| ราคา / Price | ฿518,000 |