Last MSRP ฿519,000
MG MG3 1.5L Xross (2014-2018) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1498 cc |
| แรงม้า / Power | 106 hp |
| แรงบิด / Torque | 135 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AMT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 175 km/h |
| 0-100 km/h | 11 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1180 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4018 x 1728 x 1517 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2520 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 285 L |
| ราคา / Price | ฿519,000 |