Last MSRP ฿769,900
MG MG4 Long Range (2022-2024) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 204 hp |
| แรงบิด / Torque | 250 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 64 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 540 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 140 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 160 km/h |
| 0-100 km/h | 7.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1748 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4287 x 1836 x 1504 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2705 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 363 L |
| ราคา / Price | ฿769,900 |