Last MSRP ฿589,000
MG MG5 1.5L X (2015-2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1498 cc |
| แรงม้า / Power | 106 hp |
| แรงบิด / Torque | 135 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 190 km/h |
| 0-100 km/h | 10 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1265 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 17.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4612 x 1804 x 1488 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2650 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 510 L |
| ราคา / Price | ฿589,000 |