Starting from ฿959,900
MG S5 EV Plus V+ (2026) — Full specs, price from ฿959,900, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 180 hp |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 58 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 500 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 120 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| 0-100 km/h | 8.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1650 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4600 x 1890 x 1685 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2750 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 475 L |
| ราคา / Price | ฿959,900 |