Starting from ฿789,900
MG VS HEV V (2025) — Full specs, price from ฿789,900, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | hybrid |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1498 cc |
| แรงม้า / Power | 120 hp |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 1.83 kWh |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| 0-100 km/h | 9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1500 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 22 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4600 x 1870 x 1670 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2750 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 450 L |
| ราคา / Price | ฿789,900 |