Last MSRP ฿689,000
MG ZS 1.5 C+ (2020-2021) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1498 cc |
| แรงม้า / Power | 114 hp |
| แรงบิด / Torque | 150 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 10.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1290 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 16 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4323 x 1809 x 1653 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2585 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 443 L |
| ASEAN NCAP | 5 ดาว (2020) |
| ราคา / Price | ฿689,000 |