Starting from ฿829,900
MG ZS EV Standard Range (2022) — Full specs, price from ฿829,900, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 177 hp |
| แรงบิด / Torque | 280 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 50.3 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 403 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 50 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 175 km/h |
| 0-100 km/h | 8.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1540 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4323 x 1809 x 1649 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2585 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 448 L |
| ASEAN NCAP | 5 ดาว (2020) |
| ราคา / Price | ฿829,900 |