Last MSRP ฿2,350,000
Mini Clubman Cooper Clubman (2007-2014) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1598 cc |
| แรงม้า / Power | 120 hp |
| แรงบิด / Torque | 160 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 205 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 1215 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 3 |
| ขนาด / Dimensions | 3937 x 1683 x 1440 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2547 mm |
| ราคา / Price | ฿2,350,000 |