Last MSRP ฿2,649,000
Mini Clubman Cooper S Clubman (2015-2019) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1998 cc |
| แรงม้า / Power | 192 hp |
| แรงบิด / Torque | 280 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 230 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 1465 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 6 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 13.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4253 x 1800 x 1441 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2670 mm |
| ราคา / Price | ฿2,649,000 |