Last MSRP ฿2,699,000
Mini Cooper Cooper S F56 (3-door) (2014-2021) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1998 cc |
| แรงม้า / Power | 192 hp |
| แรงบิด / Torque | 280 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 235 km/h |
| 0-100 km/h | 6.7 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1235 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 3 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 17.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 3850 x 1727 x 1414 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2495 mm |
| ราคา / Price | ฿2,699,000 |