Mini Cooper Cooper S R53 (2001-2006) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1598 cc |
| แรงม้า / Power | 163 hp |
| แรงบิด / Torque | 210 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 218 km/h |
| 0-100 km/h | 7.4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1140 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 3 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 12.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 3635 x 1688 x 1408 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2467 mm |