Last MSRP ฿2,299,000
Mini Cooper Cooper SE F56 (3-door EV) (2020-2024) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 184 hp |
| แรงบิด / Torque | 270 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 32.6 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 217 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 50 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 150 km/h |
| 0-100 km/h | 7.3 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1365 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 3 |
| ขนาด / Dimensions | 3845 x 1727 x 1432 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2495 mm |
| ราคา / Price | ฿2,299,000 |