Last MSRP ฿2,790,000
Mini Countryman Cooper S ALL4 Countryman (R60) (2010-2016) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1598 cc |
| แรงม้า / Power | 184 hp |
| แรงบิด / Torque | 240 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 225 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 1425 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4097 x 1789 x 1561 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2596 mm |
| ราคา / Price | ฿2,790,000 |