Starting from ฿2,499,000
Mini Countryman Mini Countryman Cooper S ALL4 (U25) (2024) — Full specs, price from ฿2,499,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1998 cc |
| แรงม้า / Power | 218 hp |
| แรงบิด / Torque | 360 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 225 km/h |
| 0-100 km/h | 8.6 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1540 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 13.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4433 x 1843 x 1656 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2692 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 460 L |
| ราคา / Price | ฿2,499,000 |