Starting from ฿2,499,000
Mini Countryman Mini Countryman E (U25) (2024) — Full specs, price from ฿2,499,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 204 hp |
| แรงบิด / Torque | 250 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 64.7 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 462 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 130 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 8.6 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1910 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4433 x 1843 x 1656 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2692 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 460 L |
| ราคา / Price | ฿2,499,000 |