Last MSRP ฿2,690,000
Mini Coupe Cooper Coupe (2011-2015) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1598 cc |
| แรงม้า / Power | 122 hp |
| แรงบิด / Torque | 160 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 204 km/h |
| 0-100 km/h | 9.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1165 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 16.7 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 3729 x 1683 x 1378 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2467 mm |
| ราคา / Price | ฿2,690,000 |