Last MSRP ฿2,799,000
Mini Paceman Cooper S (2013-2016) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1598 cc |
| แรงม้า / Power | 184 hp |
| แรงบิด / Torque | 240 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 217 km/h |
| 0-100 km/h | 7.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1390 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 15.6 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4109 x 1789 x 1518 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2596 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 330 L |
| ราคา / Price | ฿2,799,000 |