Starting from ฿1,899,000
NETA S AWD Performance (2023) — Full specs, price from ฿1,899,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 462 hp |
| แรงบิด / Torque | 620 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 85 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 650 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 140 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 3.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2100 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4988 x 1980 x 1450 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2980 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 450 L |
| ราคา / Price | ฿1,899,000 |