Starting from ฿549,000
NETA V Standard (2022) — Full specs, price from ฿549,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 95 hp |
| แรงบิด / Torque | 150 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 38.5 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 384 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 60 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 101 km/h |
| 0-100 km/h | 3.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1151 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4070 x 1690 x 1540 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2400 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 336 L |
| ราคา / Price | ฿549,000 |