Last MSRP ฿794,000
Nissan NV200 1.6 ES MT (Combi Van) (2011-2019) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1598 cc |
| แรงม้า / Power | 108 hp |
| แรงบิด / Torque | 152 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 165 km/h |
| 0-100 km/h | 14 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1380 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4400 x 1695 x 1850 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2725 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 870 L |
| ราคา / Price | ฿794,000 |