Last MSRP ฿850,000
Nissan Urvan Urvan E25 Van 3.0 DX Diesel (2001-2012) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2953 cc |
| แรงม้า / Power | 105 hp |
| แรงบิด / Torque | 209 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 155 km/h |
| 0-100 km/h | 14 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2000 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 16 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 9.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5080 x 1695 x 2220 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2900 mm |
| ราคา / Price | ฿850,000 |