Piaggio Ape 50 Ape 50 FL2 (1980-1996) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 50 cc |
| แรงม้า / Power | 2 hp |
| แรงบิด / Torque | 3 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 60 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 180 kg |
| ขนาด / Dimensions | 2500 x 1260 x 1550 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 200 kg |