Last MSRP ฿115,000
Piaggio Ape City Ape City 200 (2007-2026) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 197 cc |
| แรงม้า / Power | 10 hp |
| แรงบิด / Torque | 16 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 60 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 380 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 3 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 25 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2880 x 1430 x 1825 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1920 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 450 kg |
| ราคา / Price | ฿115,000 |