Last MSRP ฿150,000
Piaggio Ape Xtra Ape Xtra (Benzine) (2012-2026) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 395 cc |
| แรงม้า / Power | 10 hp |
| แรงบิด / Torque | 25 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 60 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 350 kg |
| ขนาด / Dimensions | 3230 x 1470 x 1700 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2100 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 500 kg |
| ราคา / Price | ฿150,000 |