Piaggio Ape Classic (P-Series) (1990-2005) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 218 cc |
| แรงม้า / Power | 9 hp |
| แรงบิด / Torque | 15 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 55 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 350 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 1 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 2950 x 1450 x 1650 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1920 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 500 kg |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿40,000 - ฿120,000 |