Last MSRP ฿215,000
Piaggio Ape Xtra LDX (2018) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 230 cc |
| แรงม้า / Power | 11 hp |
| แรงบิด / Torque | 17 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 60 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 362 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 1 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 24 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 3350 x 1490 x 1950 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2100 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 560 kg |
| ราคา / Price | ฿215,000 |