Last MSRP ฿49,900
Piaggio Zip 100 4T (2006-2012) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 96 cc |
| แรงม้า / Power | 6 hp |
| แรงบิด / Torque | 7 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | BELT |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 90 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 90 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 38 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 1700 x 670 x 1060 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1205 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 765 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿49,900 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿10,000 - ฿22,000 |